Haber

ABD, Meksika ve Kanada’dan Brezilya Devlet Başkanı Lula’ya destek

YENİ ABD Başkanı Joe Biden, Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Brezilya’da eski Başkan Jair Bolsonaro’nun yüzlerce aşırı sağcı destekçisinin Ulusal Kongre’ye düzenlediği baskını kınadı.

Kuzey Amerika Liderler Zirvesi kapsamında Meksika’nın başkenti Mexico City’de bir araya gelen liderler, Brezilya’daki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada liderler, Kanada, Meksika ve ABD’nin “Brezilya demokrasisine ve barışçıl güç aktarımına yönelik 8 Ocak saldırılarını” kınadıklarını belirterek, “demokratik kurumlarını koruyan Brezilya’nın” yanında olduklarını kaydettiler.

“Hükümetlerimiz Brezilya halkının özgür iradesini destekliyor.” Üç lider bu kelimeyi kullanarak Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva ile çalışmayı dört gözle beklediklerinin altını çizdi.

Brezilya’daki olaylar

Brezilya’da dün ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atan eski Devlet Lideri aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun destekçileri polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girdi.

Göstericileri dağıtmak için biber gazıyla müdahale eden polis, grupların daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına baskın yapmasına aldırış etmedi.

Ulusal Kongre ve Başkanlık Sarayı’na baskın düzenleyen Bolsonaro yandaşları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu