Haber

EYT’den sonra ilginç istatistikler! Son 70 yılda 7 hükümet aynı siyaseti izledi.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplantı yapıldı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilik hakkını kullanmak için yaş sınırı olmayacak” dedi. söz konusu.

GEÇMİŞ GÜÇLERİN EN BÜYÜK KAMYONU OLDU

Hükümetin yaklaşan seçimler öncesinde böyle bir karar alması bize farklı bir istatistiği hatırlattı. Daha önce 7 kez değişen emeklilik yasası, 1950’den bu yana siyasilerin seçim meydanlarında en önemli kozu oldu.

SÜLEYMAN DEMİREL 3 KEZ DEĞİŞTİ

1950 yılında Adnan Menderes tarafından kadın ve erkek vatandaşların emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. 1955’te Süleyman Demirel kadınlar için 55, erkekler için 60 olarak sabitledi. 1969’da çıkarılan emeklilik yasası, yeniden iktidara gelen Süleyman Demirel’e hükümetin anahtarını açtı. O sırada Demirel, emekliliğini kadınlarda 38, erkeklerde 43 olarak açıkladı. 90’lı yıllarda dönemin Başbakanı Demirel, emeklilik yaşını yeniden değiştirdi. Kadınlarda 38’e, erkeklerde 43’e indirilen yaş sınırının ardından DYP ve SHP’nin ortaklığıyla hükümet kuruldu.

ÖZAL ÇAĞI YÜKSELTTİ

1986 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, seçim öncesi emeklilik sözü verdi. Er, o sırada emeklilik yaşını kadınlar için 55’e, erkekler için 60’a çıkarmıştı.

1999’DA ECEVİT’TEN BİR GÜNCELLEME

1999 yılına geldiğimizde, Sol Parti Genel Başkanı ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit tarafından hükümeti kurduk. 5. Ecevit dönemi olarak da bilinen dönemde emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 idi.

YAŞ GEREKSİNİMİ 2008 YILINDA TEKRAR DEĞİŞTİ

AK Parti hükümeti 2008’de maddeyi değiştirdi. 2008’de 5510 sayılı Kanunla ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayacaklar için emeklilik yaşı 65’e yükseltildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu